Otarcie powietrzem jest techniką bezwiertarkową stosowaną przez niektórych stomatologów do wczesnego usuwania niewielkich obszarów próchnicy oraz do wykonywania innych zabiegów.

Jak działa abrazja powietrzna?
Podczas abrazji powietrznej, instrument, który działa jak mini piaskarka, jest używany do rozpylania próchnicy. Podczas abrazji powietrznej drobny strumień cząstek skierowany jest na przebarwioną lub obumarłą część zęba. Cząsteczki te są wykonane z krzemionki, tlenku glinu lub mieszanki sody oczyszczonej i są napędzane w kierunku powierzchni zęba za pomocą sprężonego powietrza lub gazu przepływającego przez rękojeść stomatologiczną. Małe cząsteczki próchnicy na powierzchni zęba są usuwane, gdy strumień cząstek uderza w nie. Cząsteczki próchnicy są następnie “odsysane” przez cienką rurkę.

Czy abrazja powietrzna jest bezpieczna?
Tak, abrazja powietrzna jest bezpieczna. Jedyne środki ostrożności wymagane przed abrazją powietrzną to ochronne zużycie oczu (aby zapobiec podrażnieniom oczu w wyniku działania aerozolu) oraz zastosowanie gumowej zapory (gumowego arkusza pasującego do zębów) lub ochronnej żywicy nakładanej na pobliskie zęby i dziąsła w celu ochrony obszarów jamy ustnej, które nie są poddawane zabiegowi. Odsysanie cząstek zapobiega również ich wdychaniu do płuc.

KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ
Jakie są zalety abrazji powietrznej?
W porównaniu z tradycyjną metodą wiercenia, zalety ścierania powietrzem są liczne i obejmują następujące elementy:

Ścieranie powietrzem nie wytwarza ciepła, ciśnienia ani drgań.
Ścieranie powietrzem czasami zmniejsza potrzebę stosowania znieczulenia, szczególnie gdy jama jest płytka.
Otarcie powietrzem pozostawia za sobą więcej zdrowych tkanek zęba.
Otarcie powietrzem zmniejsza ryzyko złamania i odprysków zęba, co w opinii niektórych stomatologów może mieć wpływ na trwałość wypełnienia.
Zabieg jest stosunkowo prosty, choć może trwać dłużej niż tradycyjne wiercenie.
Jakie są wady?
Otarcie powietrzem nie musi być wolne od bólu. Powietrze i cząstki ścierne mogą powodować nadwrażliwość.
Otarcie powietrzem nie jest zalecane w przypadku głębokich ubytków (znajdujących się w pobliżu miazgi zęba) lub ubytków pomiędzy zębami. Najlepiej nadaje się do usuwania małych ubytków, które tworzą się wcześnie na zewnętrznej powierzchni zębów lub na ich powierzchni żującej.
Jeśli konieczne jest usunięcie twardego szkliwa, aby uzyskać dostęp do próchnicy, nie można tego zrobić za pomocą ścierania powietrzem i należy użyć tradycyjnego wiertła i wiertła. Po uzyskaniu dostępu do próchnicy można wtedy zastosować abrazję powietrzną.
Korony, nakładki i inkrustacje nie mogą być przygotowywane przy użyciu ścierniwa powietrznego.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Leave a Comment