Wybielanie zębów jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów stomatologii estetycznej, oferującym szybki, nieinwazyjny i niedrogi sposób na wzmocnienie uśmiechu. Powszechnie cenione przez mężczyzn i kobiety zabiegi wybielania (lub wybielania) są dostępne w celu zaspokojenia każdego budżetu, ram czasowych i temperamentu. Czy to w postaci profesjonalnie podawanych jednogodzinnych sesji wybielania w gabinecie dentystycznym lub spa kosmetycznym, czy też zestawów wybielających do użytku domowego zakupionych w lokalnej drogerii, rozwiązań jest mnóstwo.

Praktycznie każdy, kto decyduje się na rozwiązanie wybielania zębów widzi umiarkowaną lub znaczną poprawę jasności i bieli swojego uśmiechu. Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie w przypadku przebarwień i wymaga konserwacji lub “korekt” dla długotrwałego efektu.

W tym artykule rozkładamy wszystko, co wiąże się z wybielaniem zębów, w tym proces przebarwień, co powoduje przebarwienia, różne dostępne opcje leczenia, a także związane z nimi ryzyko i koszty.

Wybielanie a wybielanie: Jaka jest różnica?
Według FDA termin “wybielanie” może być stosowany tylko wtedy, gdy zęby mogą być wybielane ponad ich naturalny kolor. Dotyczy to wyłącznie produktów, które zawierają wybielacze – zazwyczaj nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu.

Dobrą alternatywą przy ograniczonym budżecie jest rozpoczęcie kuracji wybielania od zapewnienia sobie dobrego sposobu na oczyszczanie zębów z bieżących zanieczyszczeń, dobrym wyborem jest szczoteczka soniczna.

Z drugiej strony termin “wybielanie” odnosi się do przywracania koloru powierzchni zębów poprzez usuwanie brudu i zanieczyszczeń. Więc technicznie rzecz biorąc, każdy produkt, który jest używany do czyszczenia zębów (jak pasta do zębów) jest uważany za wybielacz. Oczywiście termin “wybielanie” brzmi lepiej niż wybielanie, dlatego też jest on częściej używany – nawet przy opisywaniu produktów zawierających wybielacze.

Zamknięcie uśmiechniętej kobiety przed i po wybielaniu zębów

Wybielacz preferuje wybielanie w biurze, gdzie czas jest ograniczony, jest silnym i szybko działającym nadtlenkiem wodoru. W przypadku stosowania w wybielaniu zębów stężenie nadtlenku wodoru waha się od około dziewięciu procent do 40 procent.

Natomiast wybielanie preferowane w domu zęby wybielania jest wolniej działające nadtlenek karbamidu, który rozkłada się na nadtlenek wodoru. Nadtlenek karbamidu ma około jednej trzeciej wytrzymałości nadtlenku wodoru. Oznacza to, że 15 procentowy roztwór nadtlenku karbamidu jest szorstkim odpowiednikiem 5 procentowego roztworu nadtlenku wodoru.

Badanie szkliwa zębów

Większość z nas zaczyna od błyszczących, białych zębów, dzięki powierzchni szkliwa przypominającej porcelanę. Szkliwo składa się z mikroskopijnych, krystalicznych prętów, których zadaniem jest ochrona zębów przed skutkami żucia, zgrzytania, urazów i kwaśnych ataków cukru. Jednak z biegiem lat szkliwo ulega zużyciu, stając się bardziej przezroczyste i pozwalając na ukazanie się żółtego koloru zębiny – materiału, z którego wykonany jest ząb.

Podczas rutynowego żucia zębina pozostaje nienaruszona, a w szkliwie pojawiają się miliony mikropęknięć. To właśnie te pęknięcia, jak również przestrzenie pomiędzy krystalicznymi prętami szkliwa, stopniowo wypełniają się przebarwieniami i odłamkami. W rezultacie zęby w końcu nabierają matowego, pozbawionego blasku wyglądu.

Wybielanie zębów usuwa przebarwienia i zanieczyszczenia, pozostawiając rysy szkliwa otwarte i odsłonięte. Niektóre z tych pęknięć są szybko ponownie mineralizowane przez ślinę, podczas gdy inne są ponownie wypełniane organicznymi zanieczyszczeniami.

Odbarwienie zębów: Zewnętrzne i wewnętrzne zabarwienie.

Istnieją dwie kategorie przebarwień, ponieważ odnoszą się one do zębów: zewnętrzne i wewnętrzne.

Wybarwienia zewnętrzne to te, które pojawiają się na powierzchni zębów w wyniku ekspozycji na ciemne napoje, żywność i tytoń oraz rutynowe zużycie. Powierzchowne przebarwienia zewnętrzne są niewielkie i mogą być usuwane za pomocą szczoteczki i profilaktycznego czyszczenia zębów. Uporczywe przebarwienia zewnętrzne mogą być usuwane z większym nakładem pracy, jak np. wybielanie zębów. Uporczywe przebarwienia zewnętrzne mogą przeniknąć do zębiny i zakorzenić się w niej, jeśli nie zostaną wcześnie usunięte.

Odbarwienia wewnętrzne to te, które tworzą się na wewnętrznej powierzchni zębów. Przebarwienia wewnętrzne wynikają z urazów, starzenia się, narażenia na działanie minerałów (np. tetracykliny) podczas tworzenia się zębów i/lub nadmiernego spożycia fluoru. W przeszłości uważano, że przebarwienia wewnętrzne są zbyt odporne, aby można je było skorygować poprzez wybielanie. Dziś specjaliści z dziedziny stomatologii estetycznej uważają, że nawet głęboko osadzone przebarwienia wewnętrzne można usunąć za pomocą nadzorowanego wybielania zębów na miejscu, które jest utrzymywane przez kilka miesięcy, a nawet lat. Jeśli wszystko inne zawiedzie, istnieją alternatywne rozwiązania kosmetyczne w leczeniu przebarwień wewnętrznych, takich jak licówki dentystyczne.

Pacjent dentystyczny otrzymujący wybielanie zębów aktywowane światłem w licówkach gabinetowych Pacjent oceniający możliwości leczenia

Wybielanie zębów a licówki dentystyczne

Wybielanie i forniry to dwie popularne metody wykonywania makijażu uśmiechu. Wyważ ich zalety i wady z uwzględnieniem Twoich potrzeb.

Co powoduje zabarwienie zębów?

Wiek: Istnieje bezpośrednia korelacja między kolorem zębów a wiekiem. Z biegiem lat zęby ciemnieją w wyniku zużycia i gromadzenia się przebarwień. Nastolatki prawdopodobnie doświadczą natychmiastowych, dramatycznych skutków wybielania zębów.

Leave a Comment